Den tysk-finländske internetentreprenören Kim Dotcom har haft det riktigt hett om öronen ända sedan hans fildelningssajt Megaupload lagt ner. Fildelningssidan stängdes ner år 2012 efter att polisen genomfört en påkostad ”Hollywoodrazzia” och gripit Kim i hans herrgård strax utanför Auckland, Nya Zeeland.

Kim har bland annat anklagats för upphovsrättsbrott, penningtvätt, utpressning samt bedrägeri, och de amerikanska myndigheterna vill sy in honom i uppemot 20 år. Men för att lyckas med detta måste de få honom utlämnad, vilket inte har visat sig bli så enkelt som de först trodde.

Kim Dotcom har bott i Nya Zeeland sedan 2009, och han tänker inte flytta på sig i första taget. Amerikanska myndigheter och lobbyorganisationer trycker på som attan för att få honom utlämnad och år 2015 visade det sig att den Nyzeeländska domstolen bestämt sig för just detta. Enligt Forbes lyckades amerikanarna få Dotcom fälld trots att digitala upphovsrättsbrott egentligen sköts civilrättsligt enligt den Nyzeeländska lagboken.

Dotcom och hans armé av advokater (det lönar sig att vara rik) har överklagat alla fällande domar och nu är det upp till den Nyzeeländska högsta domstolen att säga sitt. Kim vill förutom en friande dom ha uppemot 60 miljarder kronor i skadestånd då hans företag var tvunget att läggas ner och då han menar att hans rykte som internetentreprenör skadats allvarligt.

Kim Dotcoms nuvarande molntjänst, MEGA.
Kim Dotcoms nuvarande molntjänst, MEGA.

Enligt Torrentfreak är en av Kim Dotcoms advokater, Ira Rothken, mycket nöjd med domen och menar vidare:

Även Kim var på gott humör och firade via Twitter, där han skrev:

Ha tillade även:

Nedan håller frugan upp en kopia av överklagan, som gissningsvis är något större än originalet.